Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2024

„Tě vypnu“ bylo první, co mě napadlo, říká autor letošního vizuálu Oliver Moučka


Od 13 let hraje paraflorbal za tým SKH METEOR Plzeň. A mezi jeho záliby patří také lukostřelba. V roce 2022 v této disciplíně dokonce obsadil třetí místo v halovém Mistrovství ČR. Od letošního roku může Oliver Moučka do své sbírky přidat i autorství vizuálního stylu jubilejního EKOFILMu. Co ho k vítězství k soutěži dovedlo? O tom jsme si povídali nejen s Oliverem, ale i s lektorkou studia Maturus Magdalénou Lindaurovou. 

Co vás inspirovalo při přípravě této grafiky? Co vám šlo hlavou?

Oliver: Do soutěže nás přihlásila Magdaléna. Když jsem začal navrhovat plakáty, hned mě napadla zvířata. Jsou inteligentní a dokážou bránit přírodu. Tak jsem vytvořil komiksové postavičky se zbraněmi, jako motorová pila, a přidal komiksové bubliny s vtipnými hláškami. Třeba včelka říká: „Tě vypnu.“

Přemýšlel jste i o jiných nápadech, které jste nakonec zavrhl?

Oliver: Ano, měl jsem i jiné, ale tento nápad byl nejlepší.

Tento návrh nebyl jediný, že?

Magdaléna: Přesně tak. Všichni ve studiu pracovali na svých návrzích. Vznikly různé koncepty, ale největší favorit byl ten Oliverův. Pro nás však nebyl důležitý jen výsledek, ale i proces. 

Jaké techniky jste použil? Byla to ruční kresba?

Oliver: Měl jsem papír a tužku (úsměv). Kreslil jsem zvířata s vtipy. Magdaléně se první návrh líbil a povzbudila mě, abych nakreslil další zvířata. Tak jsem vymýšlel další.

Magdaléna: „Tě vypnu“ bylo opravdu první. Když jsem to viděla, říkala jsem si, že je to ono..

Jak to fungovalo s kolegy z Maturu?

Magdaléna: Pracujeme jako tým. Oliverův návrh jsme zdigitalizovali, vymýšleli společně layout plakátu. Co se týká prezentace, na té pracoval Oliver se Samuelem Černíkem.

Téma letošního EKOFILMu zní „Jak (ne)zabít přírodu”. Popíšete, jak jste téma do vizuálu propsal?

Oliver: Chtěl jsem ukázat souboj mezi zvířaty a lidmi. Vymyslel jsem bobra s motorovou pilou. Bobři staví hráze, lidé staví mosty. A bobr s motorovou pilou v mém obrázku může pilou most zničit. Chtěl jsem ukázat zvířata jako obránce přírody hravou formou.

Ovlivňuje váš handicap vaši tvorbu? Klade vám nějaké bariéry?

Oliver: Od malička jsem ochrnutý a mám ztrátu sluchu, ale ruce mám v pořádku, tak pracuji bez omezení. 

Jaký pocit by měli mít diváci EKOFILMu z vašich kresbiček? Co by si měli odnést, když je uvidí?

Oliver: To nevím (smích). Vymýšlet koncept vizuálu pro Ekofilm mě moc bavilo a doufám, že to bude stejně tak bavit i diváky. 

A jaký je váš vztah k přírodě?

Přírodu mám rád, ale s vozíkem se všude nedostanu. Do lesa je to s vozíkem těžké (úsměv). Ale Šumavu mám rád, tam je krásně.

Co vás přivedlo ke grafice, je to vaše profesní cesta?

Oliver: Dělal jsem to hlavně pro zábavu. Fotil jsem, kreslil a posílal své práce kamarádům, kterým se to líbilo. Nabídka práce v Maturu pro mě byla výzva, abych se v tom zdokonalil.

Jak funguje tréninkový proces?

Magdaléna: Vždy vypisujeme výběrové řízení na šest měsíců. Přihlásit se může každý kdo je OZP. Jedná se o  poloviční úvazek, pondělí až čtvrtek od devíti do dvou. Sídlíme v areálu Jedličkova ústavu, kde máme pronajaté bezbariérové prostory a vybavení.. Letos jsme přidali kresbu, z čehož mám velkou radost. Myslím, že je to nezbytná součást grafické práce a navíc to má i terapeutický účinek a nesedíme tak jen u počítačů. 

A jaké jsou další plány Maturu?

Magdaléna:  Vzhledem k tomu, že tento trénink bude brzy končit, tak nás čeká prezentace prací, které zde vznikly. A následně budeme vypisovat nové výběrové řízení. 

8. 6. 2024