Kdo letos vybere nejlepší dokumenty EKOFILMU? Seznamte se s porotou
Vybrat z 243 přihlášených dokumentů pětadvacítku těch, které uvidíte na vlastní oči, je úkolem, před kterým stojí náš dramaturgický tým. Ještě o kus náročnější roli bude mít ale naše porota, která z finálového výběru ocení ty nejlepší. A kdo bude rozhodovat?
Jsme moc rádi, že letos v porotě zasedne Eva Holubová. Představovat držitelku Českého lva je totiž velká troufalost. Eva Holubová je ale mnohem víc – kromě filmu hraje také v divadle (připomeňme její angažmá v avantgardní scéně divadla Sklep), často se účastní politického dění, podílí se na charitativních činnostech, v poslední době se stala také influencerkou, a to na svém Instagramu spolu se svou dcerou Karolínou. Z filmů připomeňme Requiem pro panenku, Ene bene, Pelíšky, Knoflíkáře, Účastníky zájezdu, Gump – pes, který naučil lidi žít, Líbáš jako ďábel a řada dalších.
Zahraničním hostem festivalu a členkou poroty je ukrajinská dokumentaristka aktuálně žijící v Polsku Elena Rubashevskaja. Je filmovou kritičkou, režisérkou a šéfredaktorkou FIPRESCI, profesní organizací filmových kritiků a novinářů. Pracovala také jako scenáristka, vytvářela mediální obsah pro nevládní organizace, jako jsou OBSE a OSN. Po vypuknutí války na Ukrajině se stala součástí Mezinárodního filmového festivalu umělecké kinematografie EnegraCamerimage.
Další důležitou filmovou postavou v porotě je Adéla Komrzý, která ale většinou stojí na opačné straně kamery a režíruje. Populární je její dokument Jednotka intenzivního života, který byl ve světové premiéře uveden na MFF v Karlových Varech. Její jméno je spojeno také s minisérií Hořící keř natočené pod taktovkou HBO.
Svůj pohled na svět vnese do rozhodování autorka, realizátorka a konzultantka projektů, které se vyznačují vztahem k ochraně přírody a krajiny, Blažena Hrušková. Jejím aktuálním tématem je tzv. místně zakotvené učení se zaměřením na školy a pedagogy. Z tohoto pohledu bude její role v porotě jistě neotřelá.
Snímky jako Archa světel a stínů, divoČINY, Africa obscura, Nikdo se neptal či Až zařve lev, pocházejí z pera našeho dalšího porotce – Jana E. Svatoše. Ten se může chlubit dvěma prestižními cenami Special Jury Award. Dlouhodobě také spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem, naopak na jeho projektech spolupracovali Werner Herzog, Jane Goodallová nebo David Bordwell.
Kameraman a dokumentarista Martin Čech toho má řadu společného s Evou Holubovou – nejenže je také naším porotcem, je i držitelem Českého lva, a to za nejlepší kameru ve filmu Kuře melancholik. S kamerou navštívil přes šedesát států světa. V poslední době se podílel na natočení filmu s názvem Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti a ve Spojených státech natáčí film o vzpomínkách a práci režiséra Miloše Formana.
Osobnost Martina Šrajera, který pracuje pro Národní filmový archiv a Státní fond kinematografie. Jeho jméno se často objevuje také v Aktuálně, A2larmu, Cinepuru nebo Seznam Zprávách. A jak o sobě sám říka: „Sleduje filmy a seriály, čte, píše, přemýšlí, doufá, pochybuje a odmítá se vzdát představy spravedlivějšího světa.“
S porotou a především jejími rozhodnutími se budete moci blíže seznámit od 12. do 15. října na festivale EKOFILM v Brně.
26. 8. 2022