Ministerstvo životního prostředí

EKOFILM 2022

EKOFILM vybral vítěze. Cenu ministryně životního prostředí si odnáší film o hlubinné těžbě v oceánech

EKOFILM už zná své vítěze. Porota rozhodla o nejlepších snímcích z finálové pětadvacítky. Dokumenty byly oceněny celkem ve třech kategoriích – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy a byla udělena Hlavní cena ministryně životního prostředí za nejlepší film a Cena prezidenta festivalu.

Původně 243 přihlášených filmů v celkové délce více než 112 hodin. Z těch programové oddělení vybralo 25 snímků z 15 zemí světa, které mohli návštěvníci vidět v průběhu letošního ročníku. Z nich pak porota vybrala tři, které získaly cenu. Další dva oceněné vybrala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a prezident festivalu Laco Miko. 

Hluboko: pravá cena těžby v oceánech je název filmu, který letos obdržel Hlavní cenu ministryně životního prostředí za nejlepší film. Jedna z cen letošního festivalu EKOFILM tak putuje do Nizozemska, konkrétně režisérovi Maartenu van Rouveroyi. 

Na vypalování bolivijských lesů se zaměřil dokument Incendios. Za zpracování obdržel Cenu prezidenta festivalu. V Bolívii je vypalování lesů stále legální a rozsáhlé ničivé požáry tak často sužují zemi. Český dokumentarista Martin Trabalík a bolivijská režisérka Geraldine Zambrana Velez se s kamerou vydali do první linie boje s ohněm mezi dobrovolné hasiče, kteří dělají vše pro to, aby oheň udrželi pod kontrolou.

Kategorii Krásy přírody zcela ovládl snímek íránského režiséra Farshida Azariho Kapky života.
Jedná se o meditativní observační dokument, který v překotné době nabízí, co všichni potřebujeme – zpomalení. Zároveň nabízí východisko pro krizi klimatu. 

Tématem recyklace se zabýval snímek, který porota ocenila v kategorii Středoevropské filmy. Mýtus o recyklaci vznikl v Německu pod taktovkou režisérů Toma Costella a Benedicta Wermtera.
Dokument o recyklaci poutavou formou investigativní reportáže rozkrývá, kde ve skutečnosti končí odpad určený k recyklaci. Znepokojivá odhalení ukazují, jak velké společnosti překrucují fakta o recyklování a šálí spotřebitele, aby mohly dál růst a pokračovat ve znečišťování životního prostředí. 

V sekci Krátké filmy zabodoval film Bylo jednou jedno moře… pojednávající o mizení Aralského moře. Autorkou slovenského dokumentu je Joanna Kozuch. Dokument je mozaikou vzpomínek, z nichž režisérka skládá působivý obraz jedné z největších ekologických katastrof posledního století. Krátký animovaný dokument nevypráví jen o umírání Aralského jezera, ale obecněji také o varovných důsledcích nedomyšlených lidských zásahů do přírody a bezmoci jednotlivců vůči bezohledným politickým rozhodnutím. 

14. 10. 2022