Představujeme filmy v sekci Krásy přírody
Soutěžní sekce Krásy přírody představí sedm výrazných filmů, řadu z nich měli možnost vidět diváci na světových filmových festivalech. Do selekce filmů v sekci Krásy přírody se vtiskla snaha vybrat nejen filmy aktuální a tematicky důležité, ale také podněcující k reflexi a revizi.
Výraznou osobnost ekologického aktivismu Brita Paula Kingsnortha představí nizozemský dokument Paul Kingsnorth: portrét novodobého ekologa. Režisér Tomas Kaan zastihl Paula s jeho rodinou v odlehlé části Irska, kam se rodina přestěhovala, aby našla bližší spojení s přírodou. Jeho upřímná kritika dnešní společnosti a podoby ekologického aktivismu, který se podle něj stal součástí systému, však nepostrádá víru v lidské snažení.
Dokumentární film Kifaru získal již devět ocenění na mezinárodních filmových festivalech, ceny si odvezl například z festivalu Slamdance a vyhrál i diváckou cenu na dokumentárním filmovém festivalu Full Frame. Kifaru poutavě vypráví o setkání dvou životních příběhů. Ochranář a ošetřovatel, který se rozhodl žít odděleně od své rodiny a starat se o posledního bílého nosorožce na světě Súdána. Vizuálně silný příběh jsme se do soutěže rozhodli zařadit i kvůli schopnosti reflektovat přístup Keňanů k druhu, který je pro jejich krajinu samozřejmostí a který se i oni navzdory vlastní chudobě a osobním obětem sami snaží chránit.
Ztracení vládci Bioka jsou unikátní příležitostí sledovat život mandril rýholících, kteří se vyskytují na ostrově Bioko patřícího pod Rovníkovou Guineu. Režisér Oliver Goetzl s vtipnem sobě vlastním vypráví o každodenním životě na ostrově. Věnuje se nejen primátům, kteří ostrovu vládnou, ale i dalším obyvatelům říše.
Pastevec Stijn je jedním z posledních zástupců své profese v Nizozemí, jeho osobní příběh o svobodě rozhodování, o systému, který nedovoluje autonomní existenci jedince, zobrazil režisér Ton Van Zantvoort ve vizuálně silných obrazech evokujících atmosféru života, za který se Stijn rozhodl bojovat. Film Ovčáček byl uveden na řadě prestižních dokumentárních festivalů a vyvolal diskusi nad tématem svobodné volby žít svůj život v blízkosti přírody.
Královna mizející říše nás zavede na Špicberky, kde po několik let norský režisér Asgeir Helgestad sledoval proměnu životních podmínek severských zvířat. Během svých cest si všiml medvědice, kterou pojmenoval Frost. Sledoval její strategie, kterými se narozdíl od méně přizpůsobivých polárních medvědů podařilo Frost přežít změny způsobené globálním oteplováním. Poutavý příběh inteligentního zvířete ukazuje nejen stinné stránky klimatických změn, ale i současný vliv člověka chránícího přírodu. Stejně jako si Frost získala pozornost režiséra, získá si i vaši.
Po stopách skotské divočiny sleduje proměny života divokých obyvatel během střídání ročních období. Dokumentární film francouzského režiséra a fotografa ukazuje nejen rozmanitost tamní přírody, ale také obtížnosti, které filmaře potkávají při natáčení samotném.
Zástupcem České republiky v soutěžní sekci Krásy přírody je film Místa života, v němž se divák setkává s tématem rekultivace krajiny. Místa života nabízí komplexní pohled na problematiku obnovy krajiny, navracení života do míst, která byla člověkem zničena.
26. 8. 2019