Vítězem 42. MFF EKOFILM je film o indickém ekologovi
Celkovým vítězem 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu EKOFILM je indický dokument The Man Who Dwarfed the Mountains režisérů Ruchi Shrivastavy a Sumita Khanny. Film o nejvýznamnějším současném indickém ekologovi Chandim Prasadu Bhattovi získal jak cenu v soutěžní kategorii ENVIRO, tak také hlavní Cenu ministra životního prostředí. Jeden z tvůrců, režisérka Ruchi Shrivastava poděkovala porotě prostřednictvím krátkého videa.
Snímek z filmu The Man Who Dwarfed the Mountains
Slavnostní předávání cen se konalo v sobotu 15. října od 18 hodin v Brně. Ceny předali zástupci poroty, prezident festivalu Ladislav Miko, náměstek primátora statutárního města Brna Martin Ander, Jana Drápalová a náměstek ministra životního prostředí Vladimír František Mana.
„Proč jsme vybrali tento film? Bhatt má několik okouzlujících kvalit, kterými environmentální aktivisté většinou neoplývají: neočekává, že ostatní budou řešit nespravedlnost za něj, ale hledá spolupráci k řešení lokálních problémů. Ve všem, co dělá, se prezentuje skromně, ale zároveň s hrdostí, na to, že protestuje. A kvůli čemu je nejznámější? Sjednocuje boj za záchranu stromů a záchranu lidí. Film tohle vypráví velmi dobře: má jasnou strukturu, režii, vývoj příběhu a krásně ukazuje propojení záplav, přehrad, vegetace a lidského působení,“ zdůvodnila výběr vítězného filmu předsedkyně poroty ENVIRO Chihiro Guezenbroek.
Vítězství v kategorii HERITAGE patří ruskému snímku Small People. Big Trees, který vypráví příběh jihoafrických pygmejů kmene Baka. „Výmluvné, vizuálně působivé. Střízlivé, jak jen to je možné, žádné citové vydírání. Obrázek skutečně ‚starého světa‘. Smutné, ale ne sentimentální sbohem lovcům a sběračům, neolitická revoluce v přímém přenosu,“ vyjádřil se o filmu člen poroty Dan Bárta.
Small people. Big trees.
V kategorii krátkých filmů zvítězil devítiminutový bolívijský film Historias contaminadas (The Toxic Tales), který v pěti krátkých povídkách ironicky popisuje destruktivní chování člověka jako největší ohrožení lidského druhu.
Cena prezidenta EKOFILMU získal film Žalieji muškietininkai (Zelení mušketýři) – příběh o skupině mladých lidí v Litvě, kteří koncem osmdesátých let minulého století založili přední ekologickou a národopisnou organizaci s názvem Atgaja. Organizace, kterou tvořila poněkud nesourodá skupina převážně mladých lidí, pořádala radikální a kreativní protesty proti sovětské hegemonii, a vytvořila tak rozhodující základnu pro sílící hnutí za nezávislost. Film je strhujícím příběhem o zakladateli a nesporném vůdci této organizace, kterým byl Saulius Gricius, bojovník a idealista, jehož charakter a schopnosti daleko přesahovaly běžný průměr.
Snímek z filmu Žalieji muškietininkai
Diváckou cenu získal německý film Everglades o životě ve stejnojmenném národním parku v americkém státě Florida. Komorní snímek této zvláštní, ale neklidné, vodou prostoupené divočiny je vyprávěný formou příběhů zvířat, pro něž je tato oblast domovem.
Fotografie z natáčení filmu Everglades
Tématem letošního už 42. ročníku EKOFILMU, který se podruhé konal v Brně v termínu 13.–15. října, byla voda a sucho.
„Po letošním ročníku EKOFILMU je vidět, že téma sucho už se dostává lidem do povědomí. O besedy a akce na toto téma byl také velký zájem. Je potřeba diskutovat i konat. Je důležité šířit, co nejen stát, ale každý může udělat pro zmírnění dopadů sucha, co nás to stojí a co nás ještě čeká. Díky letošnímu EKOFILMU věřím, že se nám zase o kus podařilo problematiku sucha zviditelnit a těším se zase za rok v Brně,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, který byl hostem festivalu ve čtvrtek 13. října.
„Mám radost z toho, že byl EKOFILM vidět, a to jak venku – na náměstí Svobody, tak i uvnitř. Nejlépe to ilustruje fakt, že na některých akcích jsme museli dodatečně přinášet další židle, aby si všichni zájemci sedli. Mimořádně jsem si užil některé diskuze. Potěšila mě osobní účast pana ministra i účast velkých osobností, které mají k tématu co říct. A ukázalo se, že i tak komplikovaný problém, jakým je téma vody a sucha, přilákal laickou veřejnost. K tomu musím dodat, že jsme rádi, že sázka na Brno nám vyšla. Těšíme se na příští rok, který bude pozitivní zkušenost dále rozvíjet,“ uvedl prezident EKOFILMU Ladislav Miko.
Miko dále zdůraznil trojnásobný nárůst filmů, které se oproti loňsku přihlásily do soutěže. „Výběrová komise i porota mají více práce, ale všechny oceněné filmy stojí za to vidět,“ dodal Miko.
Festival pořádá Ministerstvo životního prostředí České republiky a jeho pořadateli jsou KEY Promotion, Nadace Partnerství a Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Na čtyřech místech v Brně (náměstí Svobody, Sál Břetislava Bakaly, Fakulta sociálních studií a Otevřená zahrada) se konala celá řada akcí. Vedle projekcí 40 soutěžních a 4 nesoutěžních filmů to byly přednášky a besedy, výstavy, prezentace a populární pokusy, které měly přiblížit téma vody a sucha co nejširšímu okruhu lidí.
Oceněné filmy mohou zájemci vidět v rámci Ozvěn EKOFILMU, které se konají především ve školách, ale i v kinech, různých výchovných a vzdělávacích zařízeních i v rámci významných kulturních akcí a festivalů. Soutěžní filmy EKOFILMU je možné za stanovených podmínek a na základě objednávky využít bezplatně. Více informací k Ozvěnám EKOFILMU najdete na www.ekofilm.cz/ozveny.
15. 10. 2016